Nieuws

“Kamerkoor geweldig” met Cantique des Cantiques

23.05.2011

Van elf tot en met veertien mei hadden wij tot onze grote vreugde eindelijk weer de gelegenheid om gedurende een viertal concerten te werken met onze vaste gastdirigent Peter Dijkstra. Als koordirigent, een van de grootste talenten van Nederland, heeft hij inmiddels zijn vleugels naar de rest van Europa en ook daarbuiten uitgeslagen. Hij is chef bij het Zweeds Radiokoor en het koor van de Bayerischen Rundfunk en dirigeert talloze koren en orkesten als gastdirigent. "Peter Dijkstra is een rijzende ster in de koorwereld en hij maakte zijn groeiende reputatie geheel waar met het al meer dan een halve eeuw in de hogere regionen van de vocale wereld meedraaiende Kamerkoor" (Parool).

Dijkstra kwam naar Amsterdam om met ons een programma te zingen met poëtische Franse werken van Poulenc, Duruflé, Daniel-Lesur en De Leeuw, met concerten in Leeuwarden, Haarlem, Arnhem en Amsterdam. De Liefde vormde het belangrijkste thema in dit programma, in alle varianten van teder tot gepassioneerd, van aards tot de geestelijke liefde tussen Mens en God. "In het begin is het ingewikkelde muziek", zei Peter Dijkstra in het interview met de Volkskrant, "aan het eind een en al verleiding".

Voor zowel het koor als het publiek was het een bijzondere ervaring om Dijkstra aan het werk te zien. Hij wordt geroemd om de manier waarop hij een prachtige koorklank weet te 'kneden' en experimenteerde tijdens dit project met een andere opstelling: de lage stemmen op de eerste rij en de hoge daarachter. Hiermee "bereikte het Nederlands Kamerkoor een uitgekiende balans en een mooie, licht omfloerste klank" (Haarlems Dagblad).

"Le Cantique des Cantiques (het bijbelse Hooglied) geldt als Daniel-Lesurs meesterstuk. De op subtiele kleurverschillende gebaseerde expressie van dat stuk kwam er in de prachtuitvoering door het Nederlands Kamerkoor zaterdag in het Muziekgebouw mooi uit" (Parool). "Het Nederlands Kamerkoor in optima forma" (Leeuwarder Courant).
Extra bijzonder was het dat A cette heure du jour van Ton de Leeuw zo'n indruk maakte.  De Nederlandse componist voelde zich hoorbaar thuis in het Franse idioom. Het stuk bezit een "subtiel uitgewerkte twaalfstemmigheid, die tot verrassender kleuren en details leidt" (Parool); "een adembenemend mooi werk, een bijna religieuze ervaring op zich, waarin de stemsoorten klonken alsof zij georkestreerd waren" (Leeuwarder Courant). "Ook hier voel je je bevoorrecht dat je dit stuk door dit koor onder deze dirigent, Peter Dijkstra, mocht horen uitvoeren" (Friesch Dagblad).
Duruflé's Vier motetten maken gebruik van oude Gregoriaanse melodieën, die het koor "prachtig liet stromen" (Haarlems Dagblad). Sopraan Heleen Koele was "de magnifieke sopraansoliste" (Friesch Dagblad) in de Mis in G van Poulenc. "Eerder tijdloos en classicistisch dan antiek of exotisch gekleurd, is de Mis in G van Francis Poulenc, en de fantasie waarmee deze componist dat uitgangspunt leven in blies, maakte deze mis - eveneens geweldig uitgevoerd - de bekroning van een topavond." (Parool)

Volkskrant, 11 mei 2011
"Ik experimenteer met klank" - Interview met Peter Dijkstra door Bela Luttmer

Friesch Dagblad, 12 mei 2011
"Ton de Leeuw is Franser dan de Fransen" - Dingeman van Wijnen

Leeuwarder Courant, 12 mei 2011
"Religieuze gevoelens bij Kamerkoor" - Ingrid Metz

Haarlems Dagblad, 14 mei 2011
"Kamerkoor benevelt de zinnen" - Winand van de Kamp

Parool, 16 mei 2011
"Kamerkoor geweldig met rijzende ster Dijkstra" (4/5) - Roeland Hazendonk

Share |

Overzicht

Maak een selectie

Filter op maand